Xilinx_system_130116_130531
 
ECS2011
EmbeddedSpecialen
eeTimes europe
SICS satsar i Västerås Utskrift E-post
Skrivet av Jonas Karlsson   
2012-03-29

SICS startar dotterbolag i Västerås för att stärka regionens innovationssystem inom uppdragsforskning. Automation Regions processledare Helena Jerregård tillträder som vd för SICS Västerås den 1 maj, då verksamheten i regionen drar igång.

Image 

Helena Jerregård
Fotograf/Källa: Alice Öberg


SICS, Swedish Institute of Computer Science, är ett forskningsinstitut med nära samarbeten med flera av Mälardalens starka aktörer, bland annat ABB och Bombardier. Genom SICS etablering i Västerås stärks hela regionens innovationssystem inom främst uppdragsforskning. Satsningen sker i nära samarbete med Mälardalens högskola och deras starkaste forskningsmiljö Inbyggda System och i samverkan med nätverket Automation Region. Helena Jerregård tillträder som vd på halvtid och kvarstår som processledare för Automation Region, med fokus på konkreta uppdragsforskningsprojekt, enligt ett pressmeddelande..

– Vi är väldigt glada att få Helena till SICS, säger Christer Norström, vd för SICS. Hon gör ett imponerande jobb på Automation Region och hennes erfarenheter därifrån kommer väl till pass i vår etablering i Västerås. Samarbetet med Mälardalens högskola stärker också SICS erbjudande inom inbyggda system. Vi tror mycket på den här satsningen för alla parter.

Kompetensöverföring från högskolan kräver oftast lång framförhållning. SICS kan bidra med konkreta uppdragsforskningsprojekt med kortare tidshorisont där resultaten är i fokus. Genom ett tätt samarbete mellan SICS, Mälardalens högskola och Automation Region kan denna saknade länk i innovationssystemet tillföras.

– SICS är som en skattkista med kompetens. Västerås kommer att fungera som en länk mellan Mälardalens Högskola, företag i regionen och SICS i Kista. Det blir en stor utmaning att hitta nya intressanta kopplingar mellan företag och forskning, säger Helena Jerregård.

Automation Region

Svensk automation är en viktig högteknologisk verksamhet i sig självt med en betydande exportandel, men även av stor strategisk betydelse för övrig industri. Tankarna inom Lean Production får allt starkare fäste; kombinera detta med automationsteknologin och Sverige ligger i världstopp. Automation Region syftar till att ta tillvara regionens mångfald och utveckla vår globala position och kompetens inför framtiden, skriver SICS i ett pressmeddelande.. Läs mer på hemsidan www.automationregion.com.
Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar

busy
 
< Föregående   Nästa >
Toshiba_Power_mosfet_130501
Triacon_InsetHel_1A_130502_130531
 
Peregrine_XL_Inset2_130429_130531
SE_InsetHel_2_130412
Embedded_ECS_2013_130123_131107
Elektronikgolfen_Inset4_130416_130531
EiN_inset1_120426

Specialartikel

Silex Microsystems deltar i stort EU-projekt
Silex Microsystems berättar i ett pressmeddelande att de deltar i ENIAC-projektet PROMINENT för att utveckla och införa flexibla och kostnadseffektiva bläckstråleteknologier till sina MEMS-tillverkningsprocesser. Silex kommer att utveckla nya lösningar för kisel via-tillverkning och hermetisk skivfogning.
Image
Läs mer...
 
Linjärt CMOS-PA för 4G utan DSP
Nujira har tagit fram en teknik för linjärisering av CMOS-slutsteg som gör den tillräckligt linjära för att uppfylla 4G-krav. Tekniken, som innebär att man inte själv behöver konstruera kretsar för ”pre distortion” (för-distorsion),  kommer att visas på Mobile World Congress. Den möjliggör ACPR bättre än -38 dBc för en 4G LTE-signal och 57 procents verkningsgrad vid 28 dBm medeluteffekt för ett LTE-slutsteg i en mobil för 4G.
Läs mer...
 
Silex är världens största renodlade MEMS-foundry
I Järfälla, i norra Stockholmsregionen, växer Silex så att det knakar. Företaget, som från starten är en avknoppning från Acreo, har två renrum och huserar i Zarlinks f d lokaler.
Image
Läs mer...
 
Revolutionerande oscillatorteknik ersätter YIG
Phase Matrix köptes under våren av National Instruments. Därmed fick de tillgång till den avancerade oscillatortekniken QuickSyn, som kombinerar fördelarna av lågt fasbrus från en YIG-oscillator med snabba frekvensbyten i en (bredbandig) fastlåst slinga PLL. Den här visade syntesoscillatorn kan utföra snabba frekvenshopp inom 0,1 till 20 GHz, samtidigt som fasbruset ligger är mycket lågt.
Image
Läs mer...